Jakie są sposoby na ocieplenie drewnianego domu?

Sposoby ocieplenia domu drewnianego

 

Dom drewniany można ocieplać z zewnątrz dwoma metodami - metodą lekką suchą lub lekką mokrą. W obu przypadkach najlepszym materiałem izolacyjnym będzie wełna skalna, na przykład marki ROCKWOOL. To również materiał najbezpieczniejszy do ocieplenia dachów.

 

Dlaczego dobra izolacja domu drewnianego powinna być z wełny skalnej?

 

Jest to produkt wytwarzany niemal w stu procentach z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Wełna skalna ma bardzo istotne dla domów drewnianych właściwości:

  • jest całkowicie niepalna, a więc zwiększa bezpieczeństwo pożarowe budynku, co jest szczególnie ważne w wypadku domów drewnianych;
  • doskonale reguluje mikroklimat w pomieszczeniach;
  • świetnie wygłusza wnętrza;
  • jest hydrofobowa, czyli nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną;
  • nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije, ponieważ jest odporna biologicznie. Co ma ogromne znaczenie w domach drewnianych
  • jej trwałość określa się na ponad 55 lat!

 

Ocieplaj według norm

 

Izolacyjność cieplną określają nowe obowiązujące Warunki Techniczne. Od początku 2021 roku minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤ 0,20 W/(m2K), dla dachów U ≤ 0,15 W/(m2K), dla podłóg U ≤ 0,30 W/(m2K).

Jakie są sposoby na ocieplenie drewnianego domu?

Ocieplenie drewnianych ścian zewnętrznych

 

Metodą lekką suchą czy lekką mokrą? W typowej metodzie lekkiej mokrej do połączenia termoizolacji ze ścianami używa się zapraw klejących – stąd nazwa mokra. Jednak w wypadku domów z bali nie używa się zapraw ani klejów, natomiast izolację z wełny mocuje się metalowymi łącznikami.

W metodzie lekkiej suchej natomiast konieczne jest zbudowanie lekkiego rusztu konstrukcyjnego, który mocuje się do ściany i dopiero na nim układa płyty izolujące.

Metoda lekka sucha jest najlepszym sposobem ocieplania ścian drewnianego domu. Co ważne, nie ma tu ograniczeń temperaturowych, więc praktycznie można wykonywać prace o dowolnej porze roku.

Ocieplając dom drewniany metodą lekką suchą, do ścian mocuje się płyty z wełny skalnej w dwóch warstwach, wykorzystując do tego wcześniej zbudowany ruszt. Następnie płyty pokrywa się folią wiatroizolacyjną. Ostatnią warstwę stanowi materiał elewacyjny (również mocowanym do rusztu), jak na przykład okładzina drewniana, płyty elewacyjne Rockpanel czy siding. Ważne, by między wiatroizolacją a deską elewacyjną stworzyć szczelinę wentylowaną o grubości co najmniej 1,5-2 cm.

Metoda lekka mokra w przypadku domów z bali polega na mocowaniu płyt izolacyjnych z wełny skalnej wyłącznie za pomocą łączników mechanicznych. By wyrównać powierzchnię bali często stosuje się najpierw płytę OSB i dopiero do niej mocuje się łącznikami płyty termoizolacyjne.

 

Sposób na ocieplenie poddasza użytkowego

 

Wełna skalna skutecznie izoluje termicznie pomieszczenia na poddaszu użytkowym dzięki temu, że posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ od 0,035 W/mK). Jest przy tym niepalna, sprężysta, więc bardzo łatwa w montażu, klinuje się sama między krokwiami i nie wymaga dodatkowego mocowania. Jest trwała, nie odkształca się pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i nie osiada. Co ważne jest paroprzepuszczalna, czyli zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.
Ocieplenie dachu nad poddaszem użytkowym powinno być dwuwarstwowe. Według standardu ROCKWOOL optymalna grubość izolacji to 35 cm.

Do układania pierwszej warstwy ocieplenia polecane są maty TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS, drugiej płyty SUPERROCK, SUPERROCK PREMIUM lub ROCKMIN PLUS, które osłonią krokwie, niwelując mostki termiczne.

Jakie są sposoby na ocieplenie drewnianego domu?

Sposób na ocieplenie poddasza nieużytkowego na stropie drewnianym

 

W zależności od wilgotności powietrza na poddaszu, może być konieczne zamontowanie folii paroizolacyjnej jeszcze przed ocieplaniem. Folia reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnia szczelność i eliminację niekontrolowanego przepływu powietrza. Takie zadanie spełnia aktywna folia ROCKTECT Intello Climate Plus.

Izolację drewnianego stropodachu wentylowanego można  wykonywać z rolek i płyt z wełny skalnej. ROCKWOOL oferuje takie maty, jak: TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS lub płyty SUPERROCK, SUPERROCK PREMIUM, ROCKMIN, ROCKMIN PLUS.

By uzyskać wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnić wymagania stawiane w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok, najlepiej układać izolację o grubości 35 cm. Płyty z wełny skalnej należy układać mijankowo, w dwóch warstwach.

 

Poddasze nieużytkowe trudnodostępne

Jeżeli poddasze jest trudno dostępne i układanie płyt izolacyjnych byłoby utrudnione, wtedy najlepszą metodą ocieplenia jest technologia nadmuchu. Można to wykonać produktem GRANROCK SUPER, czyli wełną skalną nadmuchiwaną. Idealnie wypełnia trudno dostępne poziome przestrzenie na poddaszach nieużytkowych oraz na stropodachach wentylowanych.

Pracuje się nim szybko, jest całkowicie niepalny (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), paroprzepuszczalny oraz ekologiczny (wełnę skalną można w całości poddać recyklingowi).

Jest oferowany w trzech gęstościach, dzięki czemu można nim ocieplać i dachy i ściany. Jest niepalny i podnosi bezpieczeństwo pożarowe całego domu.

Co ważne, pozwala na ocieplenie poddasza w jeden dzień. Może być stosowany nawet przy ujemnej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza.