Komfortowa mansarda − izolacja termiczna

Ocieplenie poddasza jest sposobem na wprowadzenie programu oszczędnościowego. Właściwie zaizolowany dach pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, tak strychu, jak i niższych kondygnacji budynku. Warto znać kluczowe zagadnienia, aby niektóre decyzje podejmować samodzielnie i trafnie.

Audyt nakładów na ogrzewanie pokazuje jasno, że warto wykonać solidną izolację wszystkich zewnętrznych ścian budynku nie tylko poddasza. Jednak my dzisiaj skupimy się na najwyższej kondygnacji. Badania wykazują, że straty ciepła w domach jednorodzinnych realizujące się poprzez nie docieplone dachy sięgają nawet jednej czwartej ogólnych strat ciepła w budynku. Jest to wartość, której nie można lekceważyć.

Montaż warstwy ocieplającej krok po kroku

Ocieplanie poddasza ma tę przewagę nad pozostałymi rodzajami modernizacji cieplnej budynku, że można je wykonywać o każdej porze roku. Pierwszy krok to podjęcie decyzji, jaką metodą zostanie zamontowana pierwsza warstwa wełny mineralnej. Zależy on od rodzaju użytej paroizolacji. Jeśli przed zamontowaniem deskowania na połaci dachu została użyta membrana izolacyjna, pierwsza warstwa wełny może stykać się z folią. Natomiast jeśli użyliśmy zwykłej folii izolującej przed wilgocią, należy wykonać przestrzeń powietrzną, dzięki której na powierzchni folii nie będzie zbierać się woda kondensujący z pary wodnej.

Komfortowa mansarda − izolacja termiczna

Pierwszą warstwę izolacji układa się pomiędzy krokwiami dachu. Jeśli używamy płatów wełny mineralnej w elementach małogabarytowych, właściwe jest podzielenie jej na pół i montaż kolejnej warstwy w przeciwnym kierunku to jest przesunięte o 90 stopni w stosunku do poprzedniej. Jeśli wełnę mineralną dostarczono w rolkach oszczędzi nam to nieco pracy. Wtedy należy zamówić wełnę o docelowej grubości wysokości krokwi.

Ocieplenie jedynie między krokwiami nie da spodziewanych efektów, dlatego drugą warstwę układa się pod spodem konstrukcji drewnianej. Jej grubość powinna być różnicą grubości pierwszej warstwy i warstwy docelowej. Dla domów energooszczędnych rekomendowana jest grubość od 30 do 40 cm.

Spodnia warstwa izolacji eliminuje wszelkie mostki cieplne powstające na połaci i konstrukcji więźby dachowej.

− Wartością dodaną w tej sytuacji jest dodatkowo izolacja przeciwogniowa struktury dachu.

− Grubość naniesionej i izolacji daje jeszcze jeden pozytywny skutek. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku dachów pokrytych blachodachówką lub blachą falistą. Grubość izolacji zapewnia należyte wytłumienie przed hałasem, jaki może wywołać deszcz uderzający o powierzchnię blaszanego dachu.