Poznaj najskuteczniejsze sposoby na ocieplenie domu

Ocieplając dziś dom, należy brać pod uwagę warunki techniczne, które będą obowiązywały od roku 2021. Do nich bowiem trzeba dostosować izolację domu.

Minimalne wymagania dotyczące współczynników przenikania ciepła wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤0,20 W/(m2K), dla dachów U ≤0,15 W/(m2K), dla podłóg U ≤0,30 W/(m2K).

Wybieraj kompleksowo

Termoizolacja daje najlepsze rezultaty, jeżeli jest wykonana kompleksowo. Wpływa wtedy na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynków, poprawę komfortu cieplnego i akustycznego w budynku. Przy tym zapewnia optymalną pracę systemów grzewczych i źródeł ciepła, zarówno tych zasilanych energią odnawialną, jak i nieodnawialną. Poprawia także stan techniczny i estetykę budynku. Jeszcze jednym ważnym argumentem za wykonaniem termoizolacji budynku jest ograniczenie emisji substancji niebezpiecznych, w tym odpowiedzialnych za powstawanie smogu oraz dwutlenku węgla (CO2), które powstają w wyniku spalania paliw na potrzeby ogrzewania.

Dlatego też najlepiej korzystać z produktów izolacyjnych oferowanych przez takie firmy jak ROCKWOOL, czyli posiadające odpowiednie izolacje do wszystkich miejsc budynku – od dachu po instalacje HVAC.

Postaw na dobry materiał izolacyjny

Jeżeli chodzi o zapewnienie komfortu termicznego oraz zdrowego mikroklimatu we wnętrzach domu, to bardzo dobrym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna. Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL spełnia ona najwyższe wymagania techniczne, skutecznie zatrzymując ciepło w budynku zimą, a latem utrzymując chłód. Produkty z wełny skalnej nie zmieniają swoich właściwości i parametrów w całym okresie użytkowania, a ich trwałość określa się na ponad 55 lat. Zapewnia także wyciszenie domu, izolując wnętrza od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niwelując echo i wibracje.

Dobre ocieplenie dba o bezpieczeństwo pożarowe

Klasa reakcji na ogień to jedna z najważniejszych cech materiału izolacyjnego. W tym wypadku wełna skalna ROCKWOOL również zda egzamin. To produkt wytwarzany głównie z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna jest niepalna – ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Nie tylko się nie pali, ale też chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, nie przyczynia się do emisji toksycznego dymu oraz nie tworzy płonących kropli.

Poznaj najskuteczniejsze sposoby na ocieplenie domu

Termoizolacja paroprzepuszczalna

Paroprzepuszczalność izolacji ma niebagatelny wpływ na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Wtedy dom oddycha, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany i dach budynku. To z kolei chroni dom przed powstawaniem pleśni i grzybów. Takie cechy ma wełna skalna. Co ważne, nowe ściany ocieplone wełną skalną wysychają nawet trzy razy szybciej, niż po ociepleniu materiałami nie odprowadzającymi wilgoci.

Im trwalsza izolacja, tym niższe koszty ocieplenia

Weźmy dla przykładu koszty ocieplenia wełną skalną i styropianem. Przy ociepleniu o grubości 10 cm koszt wełny skalnej wraz z jej montażem wynosi od 137 do 159 zł (netto) za 1 m². Koszt ocieplenia domu styropianem o podobnej grubości - od 128 do 152 zł (netto) za 1 m². Do tego należy dodać koszty montażu. Ceny robocizny za ocieplenie domu wełną skalną wahają się do około 55 do 63 zł za metr kwadratowy. Natomiast za ocieplenie styropianem od około 40 do 55 zł za metr kwadratowy.

Jednak na ostateczne koszty izolacji w perspektywie czasu ma wpływ również  trwałość materiałów. Ekonomiczniej jest budować dom na lata, który nie będzie wymagał ciągłych napraw. Dlatego też ocieplając dom, wybierajmy rozwiązania na minimum 40 lat. Takim rozwiązaniem jest izolacja z wełny skalnej, która jest wyjątkowo trwała. Nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania! Tak dobre parametry wynikają z tego, że jest produkowana z naturalnej skały w 97%.