Rodzaje mat akustycznych i ich zastosowania

Nie od dziś wiadomo, że uszy są ważną częścią naszego ciała. Nikt nie chciałby szybko stracić słuchu, dlatego wymyśla się szereg metod, aby temu zapobiec. Oczywiste jest również, że praca daje możliwości na godne życie każdemu z nas, więc po prostu musimy to robić. Często jednak to właśnie w czasie pracy mamy styczność z ciężkim sprzętem, który niekorzystnie może wpływać na nasz słuch. 

Do wyciszania różnego typu sprzętów czy pomieszczeń zaczęto tworzyć odpowiednie maty, które posiadając określone właściwości, świetnie sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Jak wiadomo, gruby i gęsty materiał w dużej mierze blokuje przedostawanie się dźwięku, co korzystnie wpływa na zmniejszenie poziomu hałasu chociażby na salach produkcyjnych.

Wyciszenia w przemyśle produkcyjnym

W tym miejscu można spotkać się z największą ilością wyciszenia akustycznego. Prace na produkcji z reguły charakteryzują się strasznym hałasem i nie ma co ukrywać, że jest to dla uszu bardzo szkodliwe. Główną, choć nie jedyną tego przyczyną są maszyny, które w czasie pracy, wytwarzają sporą ilość szumów i niekomfortowego dźwięku. Aby powtrzymać choć trochę hałas powstający z ich inicjatywy, stosuje się maty akustyczne. 

Najlepsza do wyciszenia maszyn okazuje się być mata stworzona z włókien poliestrowych, które znacznie pochłaniają dźwięk. Takie maty są całkowicie płaskie i nie posiadają żadnych kształtów. W zależności od mocy i poziomu hałasu maszyny, maty są dostępne w różnych wariantach grubościowych i posiadają możliwość zamontowania na nich aluminiowej powłoki.

Działanie maszyn nie jako jedyne wytwarza niechciane przez nas dźwięki. Mając styczność z dużymi halami produkcyjnymi wiemy, jak duże występuje tam echo. Aby temu zapobiec, na ścianach budynku również stosuje się wyciszenia. Do tego celu stosuje się głównie maty dźwiękochłonne wytwarzane z żywicy melaminowej. Mają one dobre właściwości tłumiące dźwięk, a także świetnie spisują się w wysokich temperaturach i są trudnopalne.

Rodzaje mat akustycznych i ich zastosowania

Maty w przemyśle kolejowym lub szynowym

Jadąc starymi pociągami, na pewno zdarzyło nam się usłyszeć, jak jest w nich głośno. Nowsze modele są już wyposażone w najlepsze metody wyciszenia, dzięki czemu jazda nimi jest komfortowa. W tym wypadku również stosowana jest głównie mata do tłumienia dźwięków stworzona z włókien poliestrowych, natomiast włókna te są hydrofobowe.

Dzięki temu określeniu możemy stwierdzić, że posiadają one właściwości zapobiegające przed gniciem, promieniowaniem UV, a także wysokimi temperaturami i wilgocią. Te maty również posiadają różne warianty grubości w zależności od zapotrzebowania.

Wyciszanie kabin studyjnych

Studio nagraniowe jest nieco inną parą kaloszy. Tutaj stosuje się wyciszenia tylko po to, aby niwelować odbijający się od ścian wokal lub dźwięk instrumentu. Ma on trafiać bezpośrednio do mikrofonu i nie kręcić się po pomieszczeniu. Z tego względu, najlepiej w tym wypadku stosować pianki akustyczne w formie ostrosłupów, które dobrze ten dźwięk rozbijają i poprzez wchodzenie go w luki między figurami, nie umożliwiają mu ponownego wyjścia. Z reguły maty te wytwarza się z pianki PU i wprowadza się mały dodatek masy bitumicznej.