Szybkie i dobre ocieplenie poddasza

Poddasze jest elementem domów o skośnych dachach. Część budynków posiada poddasze użytkowe, inne posiadają poddasze, którego nie można wykorzystać dla potrzeb przebywania tam ludzi. Jednak zarówno poddasze użytkowe, jak i nieużytkowe trzeba docieplić.

Poddasze powinno zostać ocieplone, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Przed rozpoczęciem ocieplania tego rodzaju dom powinien mieć już gotowe, założone okna oraz powinien mieć pokrycie dachowe. Izolacja termiczna poddasza jest bardzo ważna. Istotne jest, żeby ciepło z domu nie uciekało przez dach, bo wiąże się to ze stratami finansowymi. Wszelkie analizy kosztów ogrzewania wskazują, że straty ciepła w domach, które wynikają z nieogrzania połaci dachowych sięgają nawet 25% całkowitych strat ciepła danego domu. Dlatego tak istotne jest ocieplenie poddasza.

Materiały wykorzystywane do ocieplania poddasza

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest często stosowanym materiałem, który wykorzystuje się do ocieplania poddaszy. Wełna jest świetnym izolatorem, który skutecznie powstrzymuje ciepło przed ucieczką z mieszkania. Wełna dzięki swojej budowie potrafi szczelnie wypełnić przestrzenie między poszczególnymi elementami konstrukcji dachu. Najlepszą wełną, jaką można wykorzystać do poddaszy jest taka, która posiada dużą sprężystość oraz dość dużą twardość. Warto dodać, że wełna jest materiałem niepalnym. Oznacza to, że dom jest o wiele bezpieczniejszy, jeżeli analizujemy ryzyko pożaru.

Płyty styropianowe

Poza wełną do ociepleń poddasza wykorzystuje się płyty ze styropianu. Płyty te są odpowiednio dostosowane do tego, żeby szczelnie wypełniały luki pomiędzy krokwiami. Na rynku znaleźć można także styropian grafitowy, który również będzie dobrym materiałem do ocieplenia poddasza. Posiada on nieco lepszą zdolność izolacji od typowego styropianu.

Grubość całości ocieplenia dachu może być różna, jednak powinna wynosić mniej więcej 25 centymetrów. Co ważne, ocieplenie to musi koniecznie łączyć się z izolacją ściany, żeby w domu nie powstał tak zwany mostek termiczny, który niekorzystnie wpłynie na bilans ciepła całego domu.

Szybkie i dobre ocieplenie poddasza

Miejsce ocieplenia poddasza

Ocieplenie, na przykład wełnę można układać częściowo pomiędzy krokwiami, a częściowo pod spodem połaci. Jednak ten sposób ocieplenia należy poprzedzić budową odpowiedniego rusztu z drewna, bądź ze stali. Pierwszą warstwę wełny wciska się między krokwie, a kolejną daje się między fragmenty rusztu. Inną miejscem na ocieplenie poddasza wełną będzie przestrzeń między krokwiami w połaci dachowej.

Pamiętajmy, że ocieplenie poddasza jest bardzo ważne. Odpowiednia izolacja termiczna poddasza, jak i całego domu jest bardzo ważna zarówno dla domowego budżetu, jak i dla środowiska. Pamiętajmy o ocieplaniu poddasza.